Regaty Timberland Nord CUP 2012

Burszytnowy Puchar Neptuna 2011 (fot. K.Korneszczuk)

W sobotę 30 czerwca rozpoczęły się regaty Timberland Nord CUP 2012 – jedno z największych żeglarskich wydarzeń w Polsce, które jest wspierane przez Pantaenius i wpółorganizowane przez Nautica Nord.

 

Dobra organizacja i świetna zabawa

Załogi zjechały na regaty z całej Polski, m.in, Warszawy, Opola, Krakowa, nie zabrakło też ekip zagranicznych , m.in z Holandii i Niemiec.

– Przyjechaliśmy, bo zeszłym roku bardzo nam się tu spodobało: poznaliśmy wielu przyjaciół, wspaniale się żeglowało, pogoda była piękna trening – mówi Martin Jannsen, załogant niemieckiej ekipy w klasie Nautica 450. – Polscy żeglarze są bardzo przyjaźnie nastawieni, każdego dnia spędzamy razem wieczory, świetnie się tu bawimy – zachwala Martin organizację. Mimo dwukrotnego odwołania biegów – w głosie nie słychać zniechęcenia:

–  To dla nas dobry trening. Mamy nadzieję, że jutro będzie dobrze wiało. W zeszłym roku zajęliśmy drugie miejsce w klasie, więc w tym mamy apetyt na wygraną.  Ale jest tu wiele dobrych załóg, więc zobaczymy – dodaje.

Czego więc życzyć zawodnikom?

– Wiatru i słońca – odpowiedział krótko jeden z żeglarzy, pospiesznie chowając się przed deszczem do kawiarni hotelu Galion.  Tylko dzieciom w punkcie opieki „Kiss&Sail” pogoda nie przeszkadzała – cały dzień, czy w słońcu czy w deszczu, znakomicie bawili się pod czujnym okiem organizatorów.

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i wyścigi windsurfingowe

 

Nie mniej jednak od trzech lat najbardziej spektakularnym wydarzeniem regat jest wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się w sobotę 7 lipca. Na linii startu tej konkurencji mogą pojawić się wszystkie jednostki pływające napędzane wiatrem. Dzięki temu widzowie zgromadzeni na trasie od plaży na Stogach po molo w Brzeźnie zobaczą niepowtarzalne zmagania jachtów, katamaranów, a nawet desek windsurfingowych i kitesurfingowych. Mimo wielu podkategorii, o przyznaniu nagrody głównej decyduje wyłącznie jedno kryterium – jak najszybsze przecięcie linii mety. Tradycję wyścigu zapoczątkował najbardziej utytułowany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz, chcąc w ten sposób połączyć zlot Baltic Sail (mający korzenie w porozumieniu podpisanym w 1991 roku, którego celem jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu morza Bałtyckiego) z regatami Timberland Nord Cup. Do tej pory statuetka wracała do domu z Przemysławem Zagórskim (w 2010r) i Sergeyem Pavlenko (2011). Kto tym razem przejmie bursztynowego Neptuna (a może po raz pierwszy zwycięski tytuł pozostanie z zeszłorocznym zwycięzcą) okaże się w następną sobotę między godziną 13 a 16.

Wyzwanie obrońcy pucharu rzucą także znani polscy żeglarzy. W szranki stanie Zbigniew „Gutek” Gutkowski – uczestnik wokółziemskich regat Velux5Oceans, w których zajął 2 miejsce. Nie zabraknie również innego oceanicznego żeglarza  – Radosława Kowalczyka, który w zeszłym roku wystartował na 6,5 jachcie w prestiżowych regatach MiniTransat.

Nową konkurencją podczas Timberland Nord CUP jest windsurfing. O Puchar Prezydenta Miasta Gdańska rywalizować będzie młodzież w klasie Techno 293. W dniach 3 – 5 lipca walka na wodzie będzie zacięta, bo i stawka jest wysoka. Oprócz samego pucharu ponad 60 deskarzy i deskarek będzie starać się o nominację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Organizatorem tych wyścigów jest Gdański Klub Żeglarski przy współpracy z Grupą Lotos.

 

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.

 

powrót do aktualności