Olbrzymi pożar w marinie w Barcelonie

Barcelona fire (42)

Zaczęło się niepozornie, ale skończyło olbrzymimi stratami. Poważny pożar w marinie w stolicy Katalonii spowodował szkody sięgające milionów.

 

Wszystko zaczęło się lutowym rankiem, kiedy kapitan jachtu motorowego poczuł przykry dym w barcelońskiej marinie Port Vell. Zareagował błyskawicznie i pobiegł obudzić śpiącą załogę sąsiedniego Dominatora 78, z którego unosił się dym. Pierwsza akcja gaśnicza nie odniosła zamierzonego skutku. Wkrótce przybyła straż pożarna. Jednak i oni nie byli w stanie powstrzymać rozprzestrzeniających się płomieni, które przeniosły się na dalsze dwa jachty motorowe i żaglówkę. Pomimo pomocy dwóch holowników portowych i ich systemów gaśniczych wszystkie cztery jachty spłonęły doszczętnie i zatonęły w ciągu dwóch godzin.

Wśród uszkodzonych jednostek była również 31 metrowa Majora, która była ubezpieczona w Pantaenius. „Nasze biuro w Palma de Majorca zostało poinformowane przez hiszpańskiego właściciela 3-go lutego” mówi Holger Flindt szef działu likwidacji szkód w Pantaenius Hamburg. „Niezwłocznie wysłaliśmy naszego eksperta do Barcelony, aby zorientować się w sytuacji. Zaangażowaliśmy również lokalnego rzeczoznawcę.” Interwencja straży pożarnej oraz przemieszczenie okolicznych łodzi ze strefy zagrożenia zapobiegło przed pożarem następnych jednostek. Pomimo togo, kilka z nich zostało uszkodzonych przez wydobywające się ciepło oraz sadzę. Niestety jachty, które zatonęły zostały utracone bezpowrotnie.

Wszystkie uszkodzenia oszacowano na 12 do 15 milionów Euro. Dodatkowym kosztem, który towarzyszył tej szkodzie były koszty usunięcia i składowania wraku.  Oprócz pokrycia tych kosztów przez Pantaenius, pracownicy firmy byli zaangażowani w akcję wydobywania wraku na miejscu.

Duże jednostki motorowe wyposażone są w systemy gaśnicze, ale w tym przypadku niestety nie uchroniło ich to przed najczarniejszym scenariuszem. Opisany przypadek jest bardzo ekstremalny, ale warto mieć pewność, że jesteśmy gotowi na cokolwiek, co może przyjść. W takich przypadkach ważniejsza jest także lokalna wiedza i sieć partnerów, która może zaoferować nasza firma ubezpieczeniowa.

powrót do aktualności